Ak ste si práve zaparkovali do garáže svoje prvé Volvo, určite sa Vám zíde zopár dobrých tipov, ako sa o neho starať. Dozviete sa, čo by ste pri pravidelnej údržbe Volva nemali zanedbať aj aké sú intervaly výmeny náplní a filtrov. Napriek nešťastnému trendu úbytku kvality pri nových autách všetkých značiek, pri správnej starostlivosti bude aj novší ročník Volva tým povestným spoľahlivým švédskym tankom. Čítajte ďalej ako na to.

Ešte ste sa nerozhodli, ktoré Volvo je pre Vás to správne? Pri výbere Vám pomôže náš článok Na čo si dať pozor pri kúpe jazdeného Volva.

Ako si vybrať Volvo

Naozaj viete, aký olej naliať do Volva?

Začnime základom – motorovým olejom. Výmena motorového oleja je alfou aj omegou údržby na každom Volve. Zistite si históriu Vášho auta, hlavne kedy bol vymenený olej. Keďže nie každý predávajúci je seriózny, určite stojí za zváženie vymeniť olej a olejový filter hneď po kúpe auta. Výrobcom odporúčaný interval výmeny oleja vo Volve je pre väčšinu modelov 30 000 km. Naša skúsenosť hovorí, že by ste to mali skrátiť na 15 000.

Popri intervale výmeny oleja je treba vedieť aj to, aký olej môžete pre Volvo použiť. Okrem viskozity (0W-30, 5W-30 ... atď) je dôležitá aj výkonnostná trieda ACEA. Asociácia európskych konštruktérov vozidiel – ACEA, oleje delí do troch skupín A/B, C a D. Výkonový stupeň je vyjadrený pre daný typ motora číslom, začína od 1. Pre Volvo sa udáva špecifikácia ACEA A5. Pre najnovšie motory DRIVE-E (VEA) sú odporúčané oleje schválené podľa triedy VOLVO VSS RBS0-2AE a SAE 0W-20.

Chcete mať istotu, že dávate správny olej? Zavolajte nám a my Vám poradíme.

Volvo olej specifikacia

Dôležitá údržba, ktorú servisy zanedbávajú

Často zanedbávanou a bohužiaľ aj fatálnou býva z našich skúseností výmena vonkajších drážkových rozvodov. Prečo by ste mali meniť drážkový rozvod si pozrite v tomto článku. Jeho výmenu odporúčame vykonať každých 90 000 km.

Drazkovy rozvod Volvo

Nie je batéria, ako batéria

Volvo je citlivé na kvalitu batérie. Naša rada znie – nekupujte nič lacné. Volvo by Vám to v konečnom dôsledku mohlo pekne zrátať. Napríklad aj horšie fungujúcou prevodovkou či odídenou riadiacou jednotkou. Bohužiaľ, u Volva často pohoria aj inak kvalitné a známe značky. U nás používame výhradne originálne Volvo batérie – za tie roky skúseností sú jediné, ktoré má Volvo naozaj „rado“.

Máte automat?

Samostatnou témou, ak ste majiteľ automatu, je výmena oleja v automatickej prevodovke. Ešte donedávna by Vám autorizovaný servis Volvo tvrdil (a niektoré to stále tvrdia), že olej vo Vašom Volve je doživotný, a teda niečo také, ako preplach automatu alebo výmena oleja sa na Volvo automate nerobí. Znovu Vás odkážeme na náš článok Výmena oleja v automate, kde si k tejto téme prečítate viac. Teraz len jeden údaj – preplach automatickej prevodovky je potrebné spraviť po 60 000 km.

Aj štvorkolka potrebuje údržbu

Tak ako motor, aj haldex (ak máte pohon 4x4 samozrejme) potrebuje svoju pravidelnú údržbu. Výmenu oleja by ste mali robiť každých 60 000 km (podľa Volva je to znovu doživotná náplň).

Výmena filtrov

Samozrejmosťou je pravidelná výmena filtrov. Olejový a vzduchový odporúčame meniť pri každej výmene oleja, kabínový by nemal byť dlhšie ako 1 rok.

Najlacnejšia údržba Volva? Kvalitný diel a odborný servis

Výber značiek náhradných dielov pre Volvo je v dnešnej dobe obrovský. Niekedy je ťažko sa rozhodnúť, ktorej ponuke dať prednosť. Veľa výrobcov láka zákazníkov na nízke ceny. Bohužiaľ, pri Volve ale kúpa lacného dielu či servisovanie u Ferka z vedľajšej dediny, nemusí byť v konečnom dôsledku tá najlacnejšia alternatíva. My v servise používame iba značky náhradných dielov, pri ktorých vieme, že majú kvalitu zodpovedajúcu Volvu. Okrem originálnych dielov sú to hlavne značky INA, BOSCH, Lemförder či ATE.

Chcete pre Vaše Volvo kvalitný servis? Kontaktujte nás. Už 13 rokov sa venujeme výlučne servisovaniu osobných automobilov Volvo – vieme o nich takmer všetko.

Logo VolvoDiely.sk

Viete si spraviť základnú údržbu auta sami? V našom špecializovanom eshope Garážovo.sk nájdete všetko potrebné pre Vaše Volvo, za tie najlepšie ceny. S výberom dielov Vám radi pomôžeme.

Logo eshop Garazovo.sk