Čo je optimalizácia výkonu?

Volvo v minulosti vyrábalo, a stále vyrába autá s podobnými motormi, ktoré ale majú veľký rozdiel vo výkone. Okrem marketingového účelu  je to spôsobené  aj rôznymi daňovými  predpismi v rámci jednotlivých krajín (typický príklad sú autá pre Belgicko). Úpravou softvéru je možné pri takýchto autách získať výkon „ nepriškrtenej“ verzie motora.

Najtypickejším príkladom je motor D5244T2 – 96-kW / 280-Nm, ktorý je totožný s motorom D5244T – 120-kW / 340-Nm, teda až na software. Vďaka tomu je možné zvýšenie výkonu z 96 kW na 120 kW, prípadne ho navýšiť ž na 147-kW / 470-Nm,na čo je tento motor dimenzovaný bez zmeny životnosti.

Softvérová úprava výkonu motoru je vďaka systému VDASH veľmi rýchla, jednoduchá a úplne neinvazívna. Software sa nahráva cez OBD zásuvku. Z auta tak nie je potrebné nič demontovať alebo otvárať a zákazník tak neprichádza o prípadnú záruku na vozidlo.

Prečo potrebujem zvýšenie výkonu?

Zvýšenie výkonu sa veľmi pozitívne prejavuje obzvlášť v kombinácii s automatickou prevodovkou, ktorá vďaka vyššiemu krútiacemu momentu radí rýchlejšie a skôr, čo odstráni  dojem „zmätenosti“ pri predbiehaní.

Vďaka vyššej sile v nižších otáčkach sa motor tak nevytáča a jazdí úspornejšie. Môže to byť až v rozmedzí  0,5 až 3 litrov (u niektorých benzínových modelov) na 100-km.

S kým spolupracujeme?

Nič nenechávame na náhodu, našimi dodávateľmi sú tí najlepší. Software pre benzínové, naftové a hybridné vozidlá sú VolvoTune.NL z Holandska a ARD Tuning z USA.

Je optimalizácia vhodná pre každý motor?

V niektorých prípadoch je dobré zvážiť predaj  vozidla a nákup silnejšej verzie, ak  sa vyrábala.

Veľmi nevhodné motory na úpravu sú benzínové 4-valcové, atmosférické motory prebrané od spoločnosti  FORD (1.6i / 1.8i / 2.0i).

Samozrejme pri zvyšovaní výkonu je nutné myslieť aj na ostatné časti auta, napríklad stav podvozku (tlmiče, silentbloky, pružiny, stabilizátory,…), ale hlavne brzdy a pneumatiky.

Ako začať?

Stage 0 - čo spraviť pred tuningom, a ako sa starať o auto so zvýšeným výkonom? Čítajte tu>>

Diesel - máte aj Vy motor ktorý je možné optimaliozvať? Dozviete sa tu>>