Klimatizácia v aute - viete ju správne používať?

Klimatizáciu v aute začne každý z nás riešiť zvyčajne tesne pred letom, keď sa konečne blíži čas vytúženej letnej dovolenky. Termín je vybraný, ubytovanie zabezpečené, už len "potiahnuť" tie kilometre a začať oddychovať. Aby Vám cesta ubehla čo najlepšie, mali by ste vedieť ako správne používať klimatizáciu vo Vašom aute.

 

Servis klimatizácie Volvo  

Klíma má byť príjemný spoločník na cesty a nie nutné zlo. 

Ako si poradiť s jej nastavením?

  • Vnútornú teplotu nastavte o 6-8°C menej ako je tá vonkajšia. Odborníci síce odporúčajú teplotu 21-24°C, v lete pri vysokých teplotách je ale lepšie nedržať sa týchto hodnôt. Ak by bola vonkajšia teplota 36°C a vy by ste mali vnútornú klímu nastavenú na 21°C, mohlo by to Vášmu telu spôsobiť teplotný šok. Prejaviť sa môže prechladnutím, škriabaním v hrdle, ale u citlivejších osôb aj kolapsom. Obzvlášť pozor na rozdiely teplôt ak máte v aute deti alebo starších ľudí.

  • Interiér auta ochladzujte vždy pomaly a postupne, nárazové chladenie môže značne vyčerpať organizmus. Ak idete na dlhšiu cestu môžete si postupne nastaviť aj nižšiu teplotu, pred cieľom by ste ju ale mali začať pomaly zvyšovať aby ste dosiahli maximálny rozdiel vonkajšej a vnútornej teploty 6-8°C.

  • Nezabúdajte, že klimatizácia vzduch vysušuje. To môže spôsobiť problém hlavne ak je niekto náchylnejší na ochorenia dýchacích ciest. Sliznice sa rýchlo vysušia a sú potom náchylnejšie na vírusy. Raz za čas preto otvorte okno a premiešajte vonkajší a vnútorný vzduch.

  • Vždy nasmerujte vzduch mimo pasažierov, napríklad na čelné sklo. 

  • Tesne po spustení klimatizácie otvorte aspoň na pol minúty okná, prípadne prejdite s otvorenými oknami pár metrov. Bolo zistené, že hlavne pri dlhšom státí na horúcom slnku sa hromadí vo vzduchových potrubiach klimatizácie škodlivý benzén.

Bohužiaľ, nič z vyššie napísaných rád Vám nepomôže, ak Vaša klimatizácia nebude pravidelne a správne udržiavaná.
Okrem toho, že zanedbaním servisu riskujete jej pokazenie niekde uprostred chorvátskej diaľnice, je nutné ju udržiavať
v čistote hlavne zo zdravotného hľadiska.

 

Cítite v aute potuchlinu? Pravdepodobne za to môže klimatizácia.

Používaním sa vytvára na jednotlivých častiach klimatizácie kondenz. Vlhké prostredie v kombinácii s vonkajšou teplotou je ideálne pre rast plesní a húb. Vzduch, ktorý prejde takto zaplesneným systémom, je vháňaný do kabíny, a preto niekedy môžete po zapnutí klimatizácie cítiť nepríjemný zápach.

Ako tomu zabrániť? Okrem pravidelného servisovania a čistenia ktoré by malo byť samozrejmosťou, môžete znížiť tvorbu kondenzu aj tým že cca 5-10 minút pred skončením jazdy klimatizáciu vypnete. Tým zabezpečíte vysušenie výparníku.

Ďalším dôvodom zápachu môže byť špinavý multifilter. Tento má za úlohu udržať škodlivé plyny, peľ, prach alebo iné nečistoty mimo priestoru pre posádku. Ak zanedbáte jeho výmenu výsledkom môže byť pretrvávajúci zápach v aute alebo zahmlené okná. Jeho správnu funkčnosť ocenia aj alergici. Kvalitný a čistý multifilter ktorý správne funguje nepustí dnu alergénny peľ. Odporúčaná výmena je raz za rok.

 

Vymena kabinoveho filtra

 

Ak Vaša klimatizácia zapácha, cítite "potuchlinu", ak sa auto slabšie odhmlieva, alebo ak ste Vašu klimatizáciu nedali odborne skontrolovať od minulej jesene, určite to pred letom nezanedbajte.

Vyčistenie klimatizácie ozónovaním, chemická dezinfekcia systému a výmena kabínového multifiltra trvá cca 90 minút.  


Nepodceňte údržbu klimatizácie vo Vašom aute. 

Skontaktujte sa s nami na telefónnych číslach 0910 278 211, 0917 254 488

alebo cez náš webový formulár.

Dozviete sa všetko o aktuálnych akciách na servis klimatizácie.